NEDEN ÇİFTLİK SÜTÜ

Uluslararası Yayın Yapan Bir derginin Mayıs / 2013 sayısındaki haberinde; yaklaşık 15000 çocuk üzerinde yapılan çalışmaya göre; çiftlik sütünü içmenin çocukları astım ve saman nezlesine karşı koruduğu iddia ediliyor. Fakat çiftlik sütünün kaynatılmadan tüketilmesi, ciddi sağlık riskleri doğurmaktadır.

Avrupalı ve Amerikalı araştırmacılar Avusturya, Almanya, Hollanda, İsveç ve İsviçre'de yaşları 5?13 arasında olan, 14893 çocuk üzerinde çalıştı.

Denek olarak kullanılan çocuklar; çiftliklerden, köylerden, kırsal bölgelerden, varoşlardan ve Rudolph Steiner okullarından seçildi. Ebeveynlerden, çocuklarının, süt, tereyağı, yoğurt, yumurta, sebze ve meyve tüketimi ve bu ürünlerin çiftlik ürünü mü, market ürünü mü oldukları hakkındaki ayrıntılı soruları eksiksiz olarak yanıtlamaları istendi. Ayrıca çocuklarının boy ve kiloları, Anne sütü alıp almadıkları ve çocuğun veya aileden birinin herhangi bir alerji veya astım sorunu yaşayıp yaşamadığı ile ilgili sorulara da cevap verdiler.

Alerjiyle ilgili kan testleri 5 ayrı ülkeden olan 4000'e yakın çocuk üzerinde tamamlandı. Anket sonuçları rasgele aranan 493 kişiyle yapılan telefon görüşmeleriyle onaylandı. Araştırmacılar, çiftlik sütü içen çocukların saman nezlesi ve astımdan daha az etkilendiklerini keşfetti.