PRATİK BİLGİLER

Süt bozulmuşsa ne yapmamız gerekir?:

Eğer sütünüz bir iki gün fazla beklettiğiniz için bozulmuşsa dökmenize gerek yok. Yeni bozulmaya başlamış bir sütün içine bir tutam kabartma sodası ilave edin. Bu işlem sütün tazelenmesini sağlayacaktır.

Sütü ocakta unuttunuz ve birazda olsa yandı mı?:

Eğer sütünüz yanmış ise içine koyacağınız az bir miktar tuz, sütün yanık tadını yok edecektir. Bir diğer yöndem ise; yanan sütün üzerine nemli bir bez örtün ve bir kaç dakika öyle kalsın. Bu işlemi bir kaç defa tekrarlayın. İşlem sonunda sütte ki yanık kokusunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Sütü ısıtırken yakmamak için ne yapmak gerekir?:

Sütü ısıtmaya başlamadan önce, sütü koyacağınız kabı soğuk su ile çalkalayın. Soğuk su ile çalkalanan kapta ısınan süt kaba yapışmayacaktır.

Açık aldığınız süte su katılmış olabilir mi?:

Özellikle kırsal kesimde ikamet edenler genelde sütü ilk elden, hayvancılıkla uğraşan kişilerden satın alır. Fakat bu durum bazen pek sağlıklı olmayabilir çünkü süt satıcıları ellerinde ki sütü çoğaltmak ve daha fazla para kazanabilmek için sütün içine su katabilirler. Satın aldığınız açık sütün içine su katılıp katılmadığını öğrenmek için;
Bir yogan iğinesini iyice temizledikten sonra sütün içine sokun. Bekletmeden iğneyi sütten çıkararak yatay şekilde tutun. Eğer iğnenin ucunda süt damlası varsa su katılmamış bir süt satın aldınız demektir. Su katılmış bir süt satın almışsanız iğnenin ucunda süt damlası olmayacaktır çünkü sütün kıvamında ki yoğunluk azalacağı için iğnenin ucunda süt damlası durmayacak.